RPG odborně

Quentin
21.3.2019 11:17
Fictional Positioning (John Harper 50/50)
Nakousl jsem Fictional Postioning ve vedlejším tématu, tak zakládám tohle, abychom tam nespamovali. A rovnou sem kopíruju Harperovo vysvětlení z google+, než to tam google všechno smaže.

edit: přidán název citátu i do názvu diskuze, ať je vyšší šance, že se to na Kostce podaří dohledat i později (všichni víme, jaká je to magie :D )

Píše:
I got frustrated by some people on SG saying "Fictional positioning doesn't matter unless it affects your odds of success." Phooey on that, I say! I got so frustrated that I wrote a game to make my point.

50/50
A game of fictional positioning

When your character takes a risk and you're not sure which outcome should occur, do the following:
- Consider the situation at hand and how its details interface with the capabilities of the character.
- Take a coin. Think of a best outcome and assign it to 'heads'. Think of a worst outcome and assign it to 'tails'. Flip the coin.
- Describe the outcome, based on the result of the coin flip.

Example One
Rodrigo, master duelist of the Dardi school, is accosted by three young bravos in the street. They threaten to beat him if he fails to hand over his purse. Rodrigo's player says that he will draw his sword and kill them.

Rodrigo is armed with his side-sword, is sober, and well out of the reach of the three bravos. He is a master of deadly swordplay. The bravos are young, fierce, slightly drunk, and ready for violence, but not especially skillful.

To 'heads' we assign this outcome: Rodrigo kills the first bravo with a cut from the draw, punta riversa, then the second with a thrust to the heart. He is on his guard, ready to finish the third if the bravo makes the slightest move.

To 'tails' we assign this outcome: Rodrigo kills the first bravo with a cut from the draw, punta riversa, but misses the second strike as the second bravo tumbles backward in mortal fear, entangled in his own cloak. Rodrigo is on his guard, ready to finish the third if the bravo makes the slightest move.

-----

Example Two
Pietro, stable boy at the Two Owls inn, is accosted by three young bravos in the street. They threaten to beat him if he fails to hand over his loaf of bread. Pietro's player says that he will grab a stone from the ground and kill them.

Pietro is small and not especially strong. He isn't quick. He's never been in a deadly fight in his life. The bravos are young, fierce, and ready for violence.

To 'heads' we assign this outcome: Pietro fumbles with the rock, drops the loaf of bread, and takes only a savage kick to the ribs before the bravos saunter off, laughing and munching on his lunch.

To 'tails' we assign this outcome: Pietro hits the first bravo in the nose with the rock, enraging him. The bravos beat Pietro to a bloody pulp, leaving him unconscious and dying in the gutter.

-----

Example Three
Pietro, stable boy at the Two Owls inn, is accosted by three young bravos in the street. They threaten to beat him if he fails to hand over his loaf of bread. Pietro's player says that he'll be as compliant as possible, stare at the ground, and meekly hand over his bread.

Pietro is small and not especially strong. He is unassuming and non-threatening.

To 'heads' we assign this outcome: Pietro hands over his bread and the bravos take it, jeering. One of them feels bad about it, though, and sneaks back later to give Pietro his portion.

To 'tails' we assign this outcome: Pietro hands over the bread, and he's such a push-over that the bravos are emboldened. 'Sneak into the larder' they say 'and bring us a jug of wine to wash this down.'

-----

So, anyway, that's that. Fictional positioning matters, even in a game where every 'roll' is always 50/50. The fiction shapes the boundaries of the resolution. It may affect the mechanical odds of some outcomes but that isn't required. (That's a game design choice) Right? Right.

(I don't expect this is controversial, but lord, who knows?)
Autorská citace #1
28.12.2019 15:52 - Gurney
Docela cool, že to Qentin zachránil z hlubin internetu - přesně tohle vysvětlení jsem googlil a už jsem si myslel, že odešlo do věčných lovišť společně s G+, a pak ho ke svému překvapení najdu tady.
Autorská citace #2
28.12.2019 20:46 - LokiB
Já s tímhle nemám problém na papíře, přijde mi však, že to chce hodně podobně naladěné lidi, aby to fungovalo. Protože ono "urči nejlepší a nejhorší možný výsledek" ... tam je pro mě zakopaný pes. zkoušel jsem to pro představu nadhodit u nás a nebylo možné dojít konsenzu, co třeba v příkladu jedna je nejlepší a co nejhorší výsledek. a ty rozdíly v názorech byly poměrně zásadní :/
Každopádně to je inspirativní
Autorská citace #3
28.12.2019 21:45 - Quentin
LokiB: A právě proto to obalíš dalšíma mechanikama, aby se to lidem snáze rozhodovalo. V Blades jsou to akce, pozice a efekt. V Grimoáru jsou to obyčejné dovednosti a obtížnosti.
Autorská citace #4
28.12.2019 23:13 - Corny
Ona ta celá "Hra" je jen demonstrací toho, že "Fictional pocitioning" je podstatný nejen z hlediska úspěchu, ale i z hlediska potenciálních důsledků. V praxi pak většinou existuje nějaký ucelenější framework, který daleko usnadňuje najít to správné místo ve fikci a co z něj vyplývá (například jak správně podotýká Quentin). Samozřejmě že kdyby někdo chtěl hrát v praxi čistou verzi téhle hry, tak by to bylo obtížnější a strany by prostě musely být hodně přístupné kompromisu a nebazírovat tolik na tom (případně si jasně určit, kdo má poslední slovo).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13906502723694 secREMOTE_IP: 3.80.3.192